Usuwanie tynku, farb, starych powłok
W dzisiejszym odcinku „Designu w praktyce” przedstawimy Wam sposób na usuwanie starych powłok – takich jak farby, tynki, lakiery – ze ścian i sufitów.
Jak wiecie, podjęliśmy się misji niemożliwej – skucia tynku z sufitu, co by odsłonić naturalny beton. To bardzo trudna robota – najpierw trzeba skuć wierzchnią warstwę młotem (w naszym przypadku elektrycznym), potem zeszlifować, a na sam koniec usunąć resztki tynku z miejsc, do których szlifierka nie dociera i nanomilimetrowy nalot tynku z całego sufitu. I właśnie do tej czynności niezbędny jest ultrasilny „środek do usuwania starych powłok”. Zdecydowaliśmy się na markę 3V3. I szczerze możemy ją polecić.
Po skuciu tynku i następnie jego zeszlifowaniu beton na suficie wyglądał tak:
Chociaż pozbyliśmy się 3-centymetrowej warstwy tynku, to widać gołym okiem, że beton nie był w 100% odkryty. Znajdowały się na nim cienkie „plamy” tynku, dodatkowo miejsca, w których beton ma piękne, naturalne wypustki, również wypełniał tynk. Zaczęliśmy googlować, zastanawiać się czym ww. możemy usunąć. Internet nie jest zbytnio pomocny w tym temacie. Zasięgnęliśmy porad u ekip budowlanych – żadna nie słyszała o cudownym środku rozpuszczającym tynk. Na własne ryzyko postanowiliśmy kupić „środek do usuwania starych powłok” marki 3V3. Nałożyliśmy, zeszlifowaliśmy i… oto efekt:
Beton w końcu odkrył przed nami swoje naturalne piękno. Tynk zszedł w 100% 🙂 Widać wypustki, nierówności i prawdziwą, szarą barwę betonu. Zero jasnokremowego tynku, którego naprawdę mieliśmy już dosyć 🙂 Skoro środek do usuwania starych powłok poradził sobie z tynkiem, to na pewno poradzi sobie też z „lżejszymi” przeszkodami jak farby i lakiery. Jeśli więc poszukujecie sposobu na pozbycie się niechcianych, starych powłok – kupujcie produkt marki 3V3 i do boju. Poniżej opisujemy jak pozbyć się tego, co niechciane:
Metoda pierwsza
Środek do usuwania starych powłok ma konsystencję żelową. A więc jest bezpieczny w użytkowaniu – nie spływa, nie kapie. Nakładać go należy – za pomocą pędzla – na miejsca, w których znajdują się powłoki, które chcecie usunąć. Po nałożeniu należy odczekać ok. 3 minut, a następnie szpachelką „ściągnąć” stary lakier/tynk/whatever. Jako że środek jest silnie żrący, należy jego resztki usunąć: najlepiej za pomocą wody i szczotki nylonowej, którą należy wykonywać koliste ruchy (wtedy usunięcie będzie najbardziej dokładne). Taki sposób użytkowania sugerowany jest na opakowaniu produktu. Stestowaliśmy tę metodę – działa.
Ale, ale… jako, że sufit betonowy jest nierówny, ma wypustki, to szpachla nie docierała wszędzie. Musieliśmy znaleźć inny – w naszym wypadku bardziej wydajny – sposób na usunięcie tynku. Poniżej znajduje się opis jak to zrobiliśmy.
Metoda druga
Początek jest taki sam. Za pomocą pędzla nałożyliśmy na sufit środek do usuwania starych powłok. Odczekaliśmy 3 minuty, wzięliśmy do ręki sztywną szczotkę nylonową i bezpośrednio na suficie zaczęliśmy wykonywać koliste ruchy (przy użyciu sporych nakładów siły). Końcówki szczotki powchodziły w szczeliny i nierówności betonu usuwając tym samym tynk. Po chwili „spsikaliśmy” beton wodą i tą samą szczotką zaczęliśmy usuwać resztki specyfiku z betonu. Efekt – mega pozytywny. Na poniższym zdjęciu doskonale widać w którym miejscu środek został nałożony, a w których nie:
Jak pewnie część z Was wie – tynk należy do dosyć twardych powierzchni. Środek do usuwania starych powłok marki 3V3 doskonale poradził sobie z jego usunięciem. Oczywiście nie jest on bezobsługowy, trzeba się trochę wypocić, żeby osiągnąć wymarzony cel. Na rynku niewiele jest tak silnych specyfików, więc jeśli macie jakieś powierzchnie, z których chcielibyście usunąć starą powłokę, to nie męczcie się, zainwestujcie ok. 50 zł w litrową butelkę, która wystarcza na ok. 5 m2 i szybko usuńcie to, co niechciane. Życie trzeba sobie ułatwiać. Dlatego iminowo polecamy 3V3 🙂
ps. niebawem na naszej stronie pojawi się nowy wpis m.in. z betonowym sufitem w roli głównej 🙂
Pozdrawiamy
Załoga imindesign
witam, chcialabym sie dowiedziec czy ten srodek stosuje sie tylko na sciany i sufity czy mozna nim usunac farbe z drewnianych drzwi?
Witamy Iza,
w sklepach dostępny jest bliźniaczy środek do usuwania starych powłok z powierzchni drewnianych 🙂
Pozdrawiamy
Załoga imindesign
Witam !
Chcialabym zapytac Czy ten preparat Madame sie do usuwania tynku strukturalnego ?
Przypadkowo trafialam do Was i Po przeczytaniu tego artukulu pojawila sie nadzieja, ze jednak moglabym sie pozbyc tego syfu z mooch scian-:))) niestety na firme budowlana mnie nie stac, natomiast przy dwojce dzieci skrobanie, szlifowanie I Cala reszta mnie najzwyczajniej przeraza-:)
Pozdrawiam, Ania